Licznik prądu – czy działa prawidłowo?

Licznik energii elektrycznej, tak jak każde inne urządzenie, może mieć usterkę. Jego nieprawidłowe działanie oczywiście przekłada się na wysokość naszych rachunków. Dlatego w przypadku wątpliwości co do jego działania należy złożyć wniosek o przeprowadzenie badania.

Najpierw oceń sam

W przypadku podejrzeń, że licznik działa w sposób nieprawidłowy możemy samodzielnie dokonać kontroli. Wystarczy choćby porównać faktury za energię i przeanalizować czy w ostatnim czasie nie zmienił się profil zużycia prądu. Następnie obserwujemy jak działa licznik prądu. W przypadku zwykłych liczników sprawdzamy, czy tarcza licznika obraca się w przypadku włączenia urządzeń i zatrzymuje się w przypadku wyłączenia wszystkich urządzeń. W nowszych, elektronicznych licznikach obserwujemy diodę – jeśli urządzenia są włączone powinna migać, a jeśli wszystkie są wyłączone powinna być zgaszona.

Badanie licznika

Jeśli w naszej ocenie licznik działa w sposób nieprawidłowy to warto złożyć wniosek o zbadanie układu rozliczeniowo-pomiarowego. Taki wniosek składamy u lokalnego dystrybutora energii elektrycznej, który w przypadku gospodarstw domowych jest właścicielem licznika. Przedsiębiorstwo energetyczne musi wówczas przeprowadzić takie badanie w ciągu 14 dni. Jeśli okaże się, że licznik faktycznie jest wadliwy bądź ma awarie to koszty takiego badania ponosi firma energetyczna. W innym przypadku to odbiorca energii musi je pokryć.

Kolejne badanie

Można także wnioskować o kolejną, laboratoryjną kontrolę licznika. Miejsce wykonania tej kontroli może wskazać odbiorca energii. Wniosek o taką kontrolę należy jednak złożyć w określonym terminie – do 30 dni od momentu otrzymania wyników pierwszego badania. Koszty badania w przypadku, gdy okaże się że licznik posiada usterki ponosi dystrybutor energii elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *