Negocjacje z sprzedawcą i dystrybutorem energii

Umowę na energię elektryczną tak jak każdą inną można negocjować. Co podlega negocjacji? Jak podpisać najkorzystniejszą umowę z firmą energetyczną?

Zmiana sprzedawcy prądu

Prawo energetyczne od 1 lipca 2017 roku umożliwia zmianę sprzedawcy energii elektrycznej. Możemy zatem wybrać dowolnego sprzedawcę i z nim podpisać umowę na sprzedaż prądu. Na rynku jest kilkudziesięciu aktywnie działających sprzedawców energii elektrycznej, wybór zatem jest dosyć spory. Warto skorzystać z dostępnych w Internecie porównywarek cen energii czy przejrzeć ranking cen energii. Dzięki zmianie sprzedawcy można zaoszczędzić wartość nawet jednego rachunku za prąd – wszystko zależy od zużycia energii.

Co można negocjować?

Pole do negocjacji z sprzedawcą energii mają szczególnie firmy. Negocjować można przede wszystkim cenę za kilowatogodzinę, moc umowną, grupę taryfową (można ją zmienić raz na 12 miesięcy), okres obowiązywania umowy, warunki rozwiązania umowy, termin płatności faktury za energię elektryczną. Należy także pamiętać o innych opłatach, które są pobierane przez sprzedawców energii elektrycznej. Jeśli chodzi o cenę energii elektrycznej to sprzedawcy najczęściej proponują gwarancje stałej ceny. Co ważne cenniki najczęściej są załącznikami do umowy, co z pewnością ułatwi negocjacje. Argumentem w negocjacjach jest oczywiście zużycie energii, im większe tym rośnie szansa na to, że sprzedawca zgodzi się na nasze rachunki. Jeśli chodzi o grupę taryfową to przed jej zmianą należy dokładnie przeanalizować profil zużycia, tzn. w których godzinach pobieramy najwięcej prądu. Do wyboru są następujące taryfy: taryfa jednostrefowa, taryfa dwustrefowa, taryfa trzystrefowa, taryfa czterostrefowa (nie wszystkie jednak firmy energetyczne mają w ofercie dwie ostatnie taryfy).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *