Wymiana liczników na nowoczesne

W Polsce trwa jedna wielka wymiana liczników prądu. Tradycyjne, indukcyjne liczniki są zastępowane tzw. inteligentnymi licznikami prądu.

Sieć inteligenta

Inteligenta sieć określana jest jako także ISE albo smart grid. Jest to sieć najnowszej generacji, która cechuje się zaawansowanymi rozwiązaniami informatycznymi oraz telekomunikacyjnymi. System ten składa się także z stacji rozdzielczych oraz sieci dystrybucyjnej oraz przesyłowej.

Nowe a stare liczniki

Liczniki inteligentne to jeden z najważniejszych elementów sieci smart grid. Ich działanie jest prawie takie same, ale jak wiadomo „prawie robi różnicę”. Tradycyjne liczniki nie mają jednak opcji automatycznego przesyłania danych o zużyciu energii do dystrybutora energii elektrycznej. W przypadku licznika nowoczesnego nie są już potrzebne wizyty inkasenta, którego zadaniem było spisanie stanu licznika. Inteligentne liczniki wysyłają informacje w niewielkich czasowych odstępach. W naszym kraju dane są przesyłane co 15 minut. Dane są naturalnie szyfrowane w ten sam sposób co w przypadku bankowości.

Awarie prądu a nowe liczniki

Inteligentna sieć elektroenergetyczna umożliwia zlokalizowanie awarii sieci. System jest w stanie zawiadomić operatora systemu dystrybucyjnego o braku wysłanych sygnałów na danym terenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *